#Fryzjer radzi: tego nie rób! 5 najczęstszych błędów w trwałym prostowaniu włosów
Błędy popełniamy wszyscy i możemy się na nich uczyć. Ale możemy się też ich wystrzegać – na przykład czytając i dokształcając się w tematach, które nas interesują. Przychodzimy z pomocą! Po lekturze tego artykułu wystrzeganie się najczęstszych fryzjerskich pomyłek powinno stać się dużo łatwiejsze. Przedstawiamy 5 najczęstszych błędów popełnianych podczas zabiegu trwałego prostowania włosów.
- Niedokładna ocena stopnia zniszczenia włosa. O konieczności zwracania uwagi na stan kosmyków pisaliśmy już wielokrotnie. Włosy klientek są w różnym stanie, dlatego pierwszym etapem zabiegu zawsze powinna być diagnoza ich kondycji. Warto poświęcić na to odpowiednią ilość czasu i skupić się na wszystkich szczegółach. Od oceny włosów, z którymi będzie się pracować, zależy dobór produktów, temperatury, liczby przeciągnięć prostownicą, a nawet zalecenia w kwestii późniejszej pielęgnacji domowej.
- Nieodpowiednio dobrane produkty i parametry. Wiedząc już, w jakim stanie są włosy klientki, należy odpowiednio dopasować do nich zarówno kosmetyki, jak i wspomniane wcześniej parametry, m.in. temperaturę prostownicy. Przypominamy, że przed rozpoczęciem wykonywania zabiegów należy zapoznać się z dokładnymi zaleceniami stosowania konkretnych produktów oraz całym procesem prostowania krok po kroku. Trzeba również pamiętać, że ostateczna forma produktu zależy od fryzjera, a autorskie mieszanki kosmetyków dobrane indywidualnie do klientki są jak najbardziej wskazane!
- Praca na słabej jakości produktach. Nawet najlepiej dobrany produkt o nieodpowiednim składzie nie zagwarantuje wspaniałych efektów, których oczekuje zarówno klientka, jak i fryzjer. Inwestycja w dobre jakościowo produkty to nieodłączny element dbania o wizerunek salonu, a także komfort i zadowolenie klientek. Zdecydowanie odradzamy wykorzystywanie produktów zawierających toksyczny formaldehyd, wciąż spotykany w składach kosmetyków do trwałego prostowania włosów – polecamy zamiast tego wykorzystanie produktów kwasowych, takich jak ArParis czy MyBrasil.
- Używanie przestarzałych akcesoriów. Podobnie jak w przypadku kosmetyków, ogromne znaczenie dla efektu końcowego mają również akcesoria. Warto postawić na te najlepsze, które nie zawiodą w trakcie wykonywania zabiegu. Dobra jakość akcesoriów, takich jak folie, ręczniki, peleryny to gwarancja komfortu nie tylko dla klientki, ale też dla fryzjera. Największe znaczenie ma oczywiście prostownica – zalecamy wybór sprzętu, który będzie niezawodną pomocą w salonie.
- Zbyt szybka praca z włosami podczas prostowania. Zabieg trwałego prostowania włosów jest czasochłonny, ale nie należy próbować go skracać. Dokładne nałożenie kosmetyków, spłukanie i wysuszenie włosów, a także przeciągnięcia prostownicą – to wszystko składa się na efekt końcowy i zadowolenie klientki. Niewystarczająco długie przerwy, za szybkie ruchy i działanie w pośpiechu mogą sprawić, że zabieg nie zakończy się sukcesem w postaci tafli gładkich, lśniących, idealnie prostych włosów.
Pamiętaj, że w pracy fryzjera jakość jest ważniejsza niż czas. Zadbaj o obsługę na najwyższym poziomie, wykorzystaj najlepsze produkty i akcesoria, a do każdej klientki stosuj indywidualne podejście. W razie wątpliwości – pytaj, czytaj, sprawdzaj. Nigdy nie ryzykuj na włosach!