#ProsteFakty: Trwałe prostowanie krok po kroku
Wizyta w salonie fryzjerskim to nadzieja na zmianę – oczywiście taką na lepsze! Niestety, często wiąże się też z obawami o efekt końcowy, a nawet o przebieg samej wizyty. Perspektywa trwającego kilka godzin zabiegu może wydawać się stresująca zarówno dla klientek, jak i dla fryzjerów. Dziś udowodnimy, że nie ma się czym martwić, a wykonanie trwałego prostowania może być przyjemne dla obu stron.
W tym artykule przeczytasz:
1. Czy należy przygotować się do zabiegu
2. Jak wykonać trwałe prostowanie krok po kroku
3. Jakie są różnice między zabiegami
4. W jaki sposób przedłużyć efekty prostowania
Co na początek?
Mamy dobre wieści – do zabiegów prostowania włosów nie trzeba się przygotowywać. Nie jest potrzebna żadna dodatkowa pielęgnacja, specjalne oczyszczanie włosów ani poprawianie ich kondycji, bo tym wszystkim zajmie się specjalista w salonie. Warto jednak pamiętać, aby na dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem nie farbować włosów. Koloryzacja nie jest zalecana z uwagi na ryzyko uszkodzenia włosów, możliwą interakcję składników, a także nierówne wchłanianie się produktu.
Prostowanie krok po kroku
Pierwszym i bardzo ważnym etapem prostowania włosów jest ich dokładne oczyszczenie. Na kosmykach bardzo często znajdują się resztki produktów do stylizacji i nadmiar sebum, które należy usunąć, aby wyrównać powierzchnię włosa. Warto użyć szamponu dwukrotnie, a przy drugim myciu pozostawić go na włosach na około 2 minuty. Podczas oczyszczania włosów nie powinno się masować skóry głowy, aby jej nie podrażnić. W przypadku wykonywania taninoplastii, można poprosić klientkę o umycie włosów w domu dzień przed zabiegiem, bez używania odżywki i maski.
Po dokładnym umyciu włosów należy je porządnie wysuszyć – w przypadku włosów normalnych w 100%. Włosy uwrażliwione, czyli zniszczone, cienkie, delikatne, i kruche ze skłonnością do rozdwajania się, lepiej jest wysuszyć w 80%. Wyjątek stanowi zabieg z wykorzystaniem produktu Botox Pure Glam – w tym przypadku zaleca się wysuszenie włosów w 70-80%, niezależnie od ich kondycji.
Kolejnym etapem jest nałożenie produktu (wskazówka: przed użyciem produktu dobrze jest wstrząsnąć butelką, aby wymieszać wszystkie składniki). Włosy trzeba podzielić na sekcje, a produkt aplikować około 5 mm od skóry głowy. Następnie należy poczekać – różne produkty mają różny czas działania, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę przed zabiegiem.
Po upływie wyznaczonego czasu, produkt można spłukać z włosów w 80-90%. Wyjątek stanowi Botox Pure Glam – w zależności od struktury włosa, w 50-60% z włosów bardzo zniszczonych, w 60-70% z włosów zniszczonych, w 70-90% z włosów farbowanych i naturalnych). Następnie włosy należy wysuszyć w 100%.
Kolejnym etapem jest prostowanie wydzielonych cienkich pasm włosów za pomocą profesjonalnej prostownicy. Temperatura prostowania jest różna w zależności od zabiegu. Przed przejściem do kolejnego etapu należy odczekać 5 minut, aby włosy chwilę odpoczęły.
Ostatni krok to powtórne umycie włosów, najlepiej szamponem z serii Golden oraz wykończenie maską z tej samej serii.
Teraz można już podziwiać efekty!
Ps. Szczegółowe instrukcje wysyłamy dla każdego produktu osobno.
Różnice między zabiegami
Nie wszystkie zabiegi trwałego prostowania są takie same – między poszczególnymi produktami występują różnice w stosowaniu. Dotyczą one przede wszystkim:
- spłukiwania produktu i suszenia włosów,
- temperatury prostowania i liczby przeciągnięć prostownicą,
- czasu, który produkt należy trzymać na włosach.
W przypadku dwóch pierwszych różnic, wyjątek stanowi wspomniany już Botox Pure Glam. Natomiast dwie ostatnie różnice są bardziej znaczące. W kwestii temperatury i liczby przeciągnięć:
- Botox Pure Glam: dla włosów uwrażliwionych temp. 180-200 stopni Celsjusza, 6-10 przeciagnięć, dla włosów farbowanych i normalnych temp. 200-230 stopni Celsjusza, 10-15 przeciągnięć;
- Keratyna Pure Glam: dla włosów uwrażliwionych temp. 180-200 stopni Celsjusza, 6-12 przeciagnięć, dla włosów farbowanych i normalnych temp. 200-230 stopni Celsjusza, w zależności od skrętu 8-18 przeciągnięć;
- Vegan Premium Protein: dla włosów uwrażliwionych temp. 180-200 stopni Celsjusza, 8-12 przeciagnięć, dla włosów farbowanych i normalnych temp. 210-230 stopni Celsjusza, w zależności od skrętu 10-20 przeciągnięć;
- Nanoindien: dla włosów normalnych temp. 220-230 stopni Celsjusza, w zależności od skrętu 12-20 przeciągnięć;
- Tannin Plus: dla włosów normalnych temp. 220-230 stopni Celsjusza, w zależności od skrętu 12-22 przeciągnięć.
Produkt powinien być dostosowany do kondycji i skrętu włosa – polecamy zapoznać się z artykułem, w którym pomagamy dobrać idealny kosmetyk.
Jeżeli chodzi o czas, który produkt powinien spędzić na włosach:
- Botox Pure Glam: 30-40 minut;
- Keratyna Pure Glam: uwrażliwione 20-30 minut, włosy naturalne i farbowane 30-60 minut;
- Vegan Premium Protein: włosy uwrażliwione 20 minut, włosy o lekkim skręcie 30 minut, włosy o mocnym skręcie 40 minut, włosy afro 50-60 minut;
- Nanoindien: 30-45 minut;
- Tannin Plus: włosy mocno falowane/kręcone 30 minut, włosy o mokrym skręcie 40-50 minut, włosy afro 50-60 minut.
Ostatni krok – pielęgnacja
W celu wydłużenia efektów warto używać odpowiednich kosmetyków również po zabiegu, jednak dopiero po upływie pewnego czasu – dobrze jest wstrzymać się z pierwszym myciem od 24 do 72 godzin. To pozwala na utrwalenie się produktu i wydłuża jego działanie.
Skoro włosy są już gładką taflą, to nie warto ich dodatkowo prostować – zalecamy rezygnację z używania prostownicy, a pozostałych narzędzi wykorzystujących ciepło do stylizacji proponujemy użyć dopiero po pierwszym myciu. Środki chemiczne czy chlorowana woda basenowa również nie sprzyjają wydłużeniu efektów trwałego prostowania.
Dobrym pomysłem będzie również odłożenie do szuflady na kilka dni gumek, klamerek i innych akcesoriów do włosów – to pozwoli uniknąć zagnieceń i odkształceń włosa.
Jeżeli po lekturze artykułu wciąż masz jakieś pytania dotyczące przeprowadzania zabiegu trwałego prostowania włosów, napisz do nas. Razem na pewno znajdziemy odpowiedź 😊